CENGİZ HOLDİNG

1980 yılında kurulan Cengiz Holding, dev yatırımlarıyla adından söz ettiriyor. Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan İstanbul Havalimanı’nın yanı sıra Kuzey Marmara Otoyolu, Yüksek Hızlı Tren, Karadeniz Sahil Yolu, gibi projelere imza atan Cengiz Holding, 30 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yurt dışında da yatırımlarına devam eden Cengiz Holding, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Bulgaristan, Kırgızistan, Irak, Hırvatistan, Özbekistan, Romanya gibi ülkelerde önemli alt yapı, enerji ve madencilik projelerini yürütüyor.

Karayolları, köprüler, tüneller, barajlar, limanlar, demiryolları, metro, havalimanları, boru hatları, enerji santralleri, maden ve sanayi tesislerinin yapımını içeren altyapı çalışmalarında yoğun olarak faaliyet gösteren Cengiz Holding, bu alandaki çalışmalarını Cengiz İnşaat bünyesinde gerçekleştiriyor.

2000 yılı itibarıyla son teknolojik altyapı ile yeni hidrolik, termik, rüzgar ve güneş enerji santrallerindeki yatırımlarıyla büyümesini sürdüren Cengiz Holding, iştiraki olan Cengiz Enerji ile Türkiye’deki ilk hibrit enerji santralini hayata geçirdi. Cengiz Enerji, elektrik üretimi, elektrik dağıtımı, ticaret, satış ve pazarlama ile doğalgaz dağıtım ve ticareti alanlarında faaliyet gösteriyor.

Cengiz Holding; madencilik sektöründeki yatırımlarına, özelleştirme projesi kapsamında Eti Bakır ve Eti Alüminyum’u bünyesine dahil ederek başladı. 2004 yılında holdinge katılan Eti Bakır, Türkiye’de cevherden katot bakır üreten tek fabrika olan Eti Bakır Samsun İzabe Tesisi’nin yanı sıra Küre, Murgul, Adıyaman, Giresun Halıköy ve Mazıdağı’ndaki üretimleriyle ekonomiye katkı sağlıyor. 2005 yılında Cengiz Holding ailesine katılan Eti Alüminyum ise cevherden alüminyum elde eden ve madenden son ürüne kadar üretim yapabilen tek entegre alüminyum fabrikası konumunda bulunuyor.

Türkiye’de 7 sektördeki 35 iştirakiyle faaliyetlerini sürdüren Cengiz Holding, dev yatırımlarıyla Türkiye ekonomisini güçlendirmek için durmadan çalışıyor.