loader
POPÜLER ARAMALAR
SANAYİ

SANAYİ

Türk sanayisinin öncü kuruluşlarından birisi olarak Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine liderlik ediyoruz. Stratejik sektörler için sürdürülebilir hammadde üretiyoruz.

GÜCÜMÜZÜ BİLGİ VE İNOVASYONDAN ALIYORUZ

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Cengiz Holding, bakır ve alüminyumda madenden son ürüne kadar üretim yapabilen tek şirket konumunda bulunuyor.

Özelleştirme İdaresi’nden 2004 yılında Eti Bakır’ı, 2005 yılında ise Eti Alüminyum’u alan Cengiz Holding, iki şirketin tesislerini de yeni teknolojilerle donatarak madencilikte entegrasyonu sağladı ve iç pazar odaklı üretime başladı. Yaptığı yatırımlarla tüm tesislerinin karbon ayak izini Avrupa Birliği ortalamasının altına düşüren şirket, kısa sürede stratejik sektörlerin en önemli hammadde sağlayıcısı haline geldi. Cengiz Holding 2020 yılında bünyesine kattığı İngiltere’nin Widnes kentindeki ICoNiChem tesisiyle de ‘yüzyılın elementi’ kabul edilen kobaltta, uç ürünler üretiyor.

Gelişen teknoloji ve Ar-Ge çalışmalarıyla madencilikte ‘sıfır atık’ politikasını benimseyen Cengiz Holding, kamu döneminden ve hatta Cenevizlilere kadar uzanan dönemlerden kalan madencilik atıklarını işleyerek ekonomiye kazandıran projeler üretiyor.

Eti Bakır

Samsun’da bulunan İzabe ve Elektroliz Tesisi’yle birlikte Kastamonu Küre, Giresun Lahanos, Artvin Murgul, Artvin Cerattepe, Adıyaman, Siirt, İzmir Halıköy ve Mardin Mazıdağı’ndaki toplam 9 tesisiyle yılda 70.000 ton ve %99,99 saflıkta katot bakır üretiyor. 5.500 kişiye istihdam sağlayan Eti Bakır, bakır üretiminin yanı sıra entegre sistemi ile ‘atık’ları ‘artık ürün’e çevirerek içindeki metalleri geri kazanıyor. Her yıl 750 milyon doların Türkiye’de kalmasını sağlayarak cari açığın kapanmasına destek veren Eti Bakır’ın Kırgazistan Tereksay’da da bir altın madeni bulunuyor.

Eti Alüminyum

Seydişehir’de, 2 milyon metrekarelik arazisindeki dev tesisiyle yılda 82.000 ton alüminyum üreten Eti Alüminyum, cari açığın kapanmasına her yıl 350 milyon dolarlık katkıda bulunuyor. Ar-Ge çalışmalarıyla stratejik ürünleri üreterek, özellikle savunma sanayiinin arz güvenliğini sağlayan Eti Alüminyum’un 2025’te ilk ürünü almayı planladığı haddehane tesisi yatırımı devam ediyor. Üretimde kullandığı tüm elektriği yenilenebilir kaynaklardan sağlayan tesis, ‘yeşil alüminyum’ hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

ICoNiChem

İngiltere’de kurulu ICoNiChem, teknoloji yoğun sektörler için özel kobalt tuzları üretiyor. Cengiz Holding ailesine katıldıktan sonra yapılan yatırımlarla kobalt üretimi 900 tondan 1.800 tona çıkan tesis, Eti Bakır’ın Mardin Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi’nden gelen ürünleri %99,99 saflıkta kobalt ürünlerine dönüştürüyor. 10’dan fazla ülkeye ihracat yapan ICoNiChem, elektrikli araçların atık batarya tozlarını da (black mass) geri dönüştürerek nikel ve kobaltı ekonomiye geri kazandırıyor.