loader
POPÜLER ARAMALAR
ENERJİ

ENERJİ

Enerji yatırımlarını yenilenebilir kaynaklara yönlendiren Cengiz Holding, Cengiz Enerji ile elektrik üretimi, dağıtımı, satışı ve doğal gaz dağıtımı hizmeti veriyor.

YENİLENEBİLİR KAYNAKLARLA SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK İÇİN

2000 yılında kurulan Cengiz Enerji, bugün toplam 4.800 MW’lık kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük üreticileri arasında yer alıyor.

Enerji arz güvenliği ve sürdürülebilirliği hedefleyerek Cengiz Holding’in sanayi tesislerinin kendi elektriğini üretmesine katkıda bulunan Cengiz Enerji, bu kapsamda 2019 yılında Eti Alüminyum’da başladığı 4 güneş enerji santralini tamamladı. Son 10 yılda yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelen Cengiz Enerji, hidroelektrik ve güneş enerji santrallerinden oluşan Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük hibrit santralini Bingöl’de kurdu.

Yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin %5’ini tek başına karşılayan Cengiz Enerji, toplam 2.311 MW’lık kurulu güçle, hidroelektrikte özel sektörün en büyük üreticisi. 2017 yılından itibaren güneş enerji santrallerini (GES) devreye alan şirket, 2021 yılı itibarıyla da rüzgar enerji santrallerinden (RES) elektrik üretimine başladı.

Karabiga’da termik santral, Samsun’da ise doğal gaz çevrim santrali bulunan Cengiz Enerji’nin Özbekistan’da Taşkent ve Sirdaryo’da toplam 480 MW kurulu güce sahip iki doğal gaz çevrim santrali bulunuyor.

Elektrik üretimi, dağıtımı, satışı ve doğal gaz dağıtımında faaliyetlerini sürdüren Cengiz Enerji’nin iştirakleri arasında CK Enerji, Cenal Elektrik, Alpha Enerji, Cenergo, Samgaz ve Selçukgaz şirketleri yer alıyor. Samsun’da dünyanın en verimli doğal gaz çevrim santrali ve Karabiga’daki termik santraliyle elektrik üreten Cengiz Enerji’nin Özbekistan’ın Taşkent ve Sirdaryo kentlerinde de doğal gaz çevrim santralleri bulunuyor.