29.08.2017 Cerattepe

MADEN VE METALURJİ

Maden rezervleri bulmak ve/veya mevcut madenleri geliştirmek amacıyla yılda 100 bin metreden fazla sondaj çalışmaları yapan Cengiz Holding, yurt dışında da yeni madenler satın almak ve ortaklıklar geliştirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Madencilik ve metalürji faaliyetlerine bakır, alüminyum, antimuan ve fosfat kayası alanlarında devam eden Cengiz Holding, ilk olarak 2004 yılında özelleştirme kapsamında alınan Eti Bakır Küre Tesisleri ve Eti Bakır Samsun Tesisleri ile bu alandaki faaliyetlerine başladı.


2005 yılında özelleştirme kapsamında Eti Alüminyum Tesisleri’nin alınmasıyla bu alandaki faaliyetlerine hız veren kuruluş, 2006 yılında Murgul Bakır Tesisleri’ni, 2007 yılında Halıköy Antimuan Tesisleri’ni de bünyesine dahil etti. Son olarak 2013 yılında Eti Bakır Mazıdağı Tesisleri’ni de bünyesine katarak, fosfat ve gübre üretimi ile birlikte faaliyet alanını zenginleştiren Cengiz Holding, madencilik ve metalürji çalışmalarına ivme kazandırarak devam ediyor.​

ETİ ALÜMİNYUM A.Ş.

Print

Madenden son ürüne kadar üretim yapabilen dünyanın sayılı entegre tesislerinden Eti Alüminyum A.Ş.’nin ürünleri, pencere profillerinden uçaklara, geniş bir yelpazede kendine kullanım alanları buluyor. Türkiye’nin yıllık ihtiyacının yüzde 10’u olan 82 bin tonu, Eti Alüminyum A.Ş. Seydişehir Entegre Tesisleri’nde üretiliyor.

ETİ BAKIR A.Ş.

Print

Üretimi daha verimli hale getirmek için yatırımlarını hız kesmeden sürdüren Eti Bakır A.Ş., yeraltı zenginliklerinin tespit edilmesi için 2013 sonu itibarıyla 546.400 m sondaj yaparak, yaklaşık 50 milyon Dolar AR-GE yatırımı gerçekleştirdi. Diğer teknolojik çalışmalarla birlikte bu rakam, 60 milyon Dolar’ı aştı.